Rodzaje Instalacji, z Których Emisja nie Wymaga Pozwolenia, a Których Eksploatacja Wymaga Zgłoszenia (nie dot. osób fizycznych – patrz informacje dodatkowe)

    • Wydział Wydział Geodezji, Rolnictwa i Ochrony Środowiska
    • Termin załatwienia Jeżeli Starosta w ciągu miesiąca nie wyrazi sprzeciwu – można przystąpić do eksploatacji instalacji
    • Osoba kontaktowa Anna Wochna
    • Miejsce załatwienia Wydział Geodezji, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

      Ochrona Środowiska, pokój nr 11 na parterze
    • Telefon kontaktowy (54) 282 79 10
    • Miejsce odbioru Wydział Geodezji, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

      Ochrona Środowiska, pokój nr 11 na parterze
    • Wymagane dokumenty - wniosek - zgłoszenie instalacji zgodnie z art. 152 –157 ustawy Prawo ochrony środowiska.
      - studium ochrony powietrza lub wyniki pomiarów emisji
    • Opłaty Podlega opłacie skarbowej - 120,00 zł (należy wpłacić w kasie Urzędu Miasta (na parterze) lub na konto: KBS Aleksandrów Kujawski 89 9537 0000 2001 0017 9735 0001)
    • Tryb odwoławczy brak
    • Uwagi

      – Osoby fizyczne zgłaszają instalacje wójtowi, burmistrzowi, lub prezydentowi miasta.

      Info:

      – Instalacje, których eksploatacja nie wymaga pozwolenia:

      INSTALACJE, KTÓRYCH EKSPLOATACJA NIE WYMAGA POZWOLENIA: I. W zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza instalacje:

      1) z których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza odbywa się w sposób niezorganizowany, bez pośrednictwa przeznaczonych do tego celu środków technicznych, 2) wentylacji grawitacyjnych, 3) energetycznych: a) opalanych węglem kamiennym o łącznej nominalnej mocy do 5 MWt, b) opalanych koksem, drewnem, słomą, olejem napędowym i opałowym o łącznej nominalnej mocy do 10 MWt, c) opalanych paliwem gazowym o łącznej nominalnej mocy do 15 MWt, 4) innych niż energetyczne o łącznej nominalnej mocy do 1 MWt, opalanych węglem kamiennym, koksem, drewnem, słomą, olejem napędowym i opałowym, paliwem gazowym, 5) do przetaczania paliw płynnych, 6) do suszenia zboża, 7) w lakierniach zużywających na dobę mniej niż 3 kg lakierów wodnych i lakierów o wysokiej zawartości cząstek stałych, 8) stosowanych w gastronomii, 9) w oczyszczalniach ścieków, 10) w zbiornikach bezodpływowych kanalizacji lokalnej, 11) w przechowalniach owoców i warzyw. 12) stosowanych w hutach szkła – o wydajności mniejszej niż 1 tona na dobę, 13) stosowanych w fermach hodowlanych, z wyłączeniem instalacji zaliczonych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, o których mowa w art. 51 ust. 1, 14) do suszenia, brykietowania i mielenia węgla – o mocy przerobowej mniejszej niż 30 ton surowca na godzinę, 15) stosowanych w młynach spożywczych, 16) do produkcji wapna palonego – przy wydajności mniejszej niż 10 ton na dobę.

      II. W zakresie emisji hałasu:

      Pozwolenie na emitowanie hałasu do środowiska nie jest wymagane, gdy hałas powstaje w związku z eksploatacją dróg, linii kolejowych, linii tramwajowych, lotnisk oraz portów lub z działalnością osoby fizycznej nie będącej przedsiębiorcą.

      III. W zakresie emisji pól elektromagnetycznych:

      Pozwolenie na emitowanie pól elektromagnetycznych nie jest wymagane dla: 1) linii i stacji elektroenergetycznych o napięciu znamionowym mniejszym niż 110 kV, 2) instalacji radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych i radiolokacyjnych, których równoważna moc promieniowana izotropowo jest mniejsza niż 15 W, oraz emitujących pola elektromagnetyczne o częstotliwościach mniejszych niż 0,03 MHz.

      – Instalacje wymagające zgłoszenia:

      RODZAJE INSTALACJI, Z KTÓRYCH EMISJA NIE WYMAGA POZWOLENIA, A KTÓRYCH EKSPLOATACJA WYMAGA ZGŁOSZENIA Instalacje niewymagające pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, których eksploatacja wymaga zgłoszenia z uwagi na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza: 1 energetyczne: – opalane węglem kamiennym o łącznej nominalnej mocy od 0,5 MWt do 5 MWt, – opalane koksem, drewnem, słomą, olejem napędowym i opałowym o łącznej nominalnej mocy od 1 MWt do 10 MWt, – opalane paliwem gazowym o łącznej nominalnej mocy od 1 MWt do 15 MWt 2 inne niż energetyczne o łącznej nominalnej mocy od 0,5 MWt do 1 MWt, opalane węglem kamiennym, koksem, drewnem, słomą, olejem napędowym i opałowym, paliwem gazowym 3 do przetaczania paliw płynnych 4 stosowane do suszenia zboża, o wydajności większej niż 30 Mg na godzinę 5 w lakierniach zużywających na dobę mniej niż 3 kg lakierów wodnych i lakierów o wysokiej zawartości cząstek stałych 6 stosowane w gastronomii, przystosowanej do obsługi więcej niż 500 osób na dobę 7 w przechowalniach owoców i warzyw, przystosowanych do jednoczesnego przechowywania owoców lub warzyw w ilości większej niż 50 Mg 8 stosowane w hutach szkła o wydajności mniejszej niż 1 Mg na dobę 9 stosowane w fermach hodowlanych, zaliczane do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko może być wymagane 10 do suszenia, brykietowania i mielenia węgla o mocy przerobowej mniejszej niż 30 Mg surowca na godzinę 11 stosowane w młynach spożywczych 12 do produkcji wapna palonego o wydajności mniejszej niż 10 Mg na dobę Instalacje nie wymagające pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, których eksploatacja wymaga zgłoszenia z uwagi na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi: 1 oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby gospodarstw domowych lub rolnych w ramach zwykłego korzystania z wód.

    • Podstawa prawna

      – ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2017 r. poz. 519,ze zm.)
      – Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia. (Dz. U. Nr 130, poz. 880)

    • Typ treściProcedury załatwiania spraw

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian